top of page
Eureka Lodge No. 103 just celebrated it's 100 year anniversary!

Our Lodge is in the heart of Langley, BC and has been for over 100 years.

Get to Know Us

Eureka Lodge No. 103 is formed of a group of masons from the Aldergrove, Abbotsford, Surrey, and Langley areas mainly. We are a part of District No. 23 of the Grand Lodge of BC & Yukon with our building located in the heart of Langley for almost 100 years. There are 4 Lodges in the district being Joppa Lodge, Langley Lodge, St. James Lodge, and of course ourselves, Eureka Lodge No. 103. We meet on the 2nd and 4th Wednesdays of every month (excluding the months of July and August). We meet at the Eureka Temple Hall in Langley located at 20701 Fraser Hwy, Langley, BC at 7:30pm.

2024/2025 Officers

Worshipful Master:  Worshipful Master Jaret Forman
Immediate Past Master: WM Bro. David Stroyan
Senior Warden:   Bro. Louay El Halabi.
Junior Warden:  Bro. Robert Marshall.
Treasurer:  Bro. Robert Nicholls.
Secretary: W. Bro Darren Smith.

Chaplin: VW. Bro. Michael Klaver.
Senior Deacon:  Bro. Brian Hodgeson
Junior Deacon: Bro. Victor Nunez
Inner Guard: Bro. Skip Stuart
Tyler: VW Bro. Allan Ivins

Eureka Lodge 2023.png

2024/2025 Appointed Positions

Director of Ceremonies: V.W. Bro. Rob King.
Senior Steward:  Bro. Kyle Greenhalgh
Junior Steward: Bro. Brendon Brady
Historian: W. Bro. Trevor Broad
Director Mason Education: W. Bro Ben Proudley
Organist: Vacant

Past Masters of Eureka Lodge No. 103, Grand Lodge of BC & Yukon AF & AM

1922 - D McLeman R.W.
1923 - D McLeman R.W.
1924 - H Milne
1925 - J.M. Shales
1926 - J.A. Penzer R.W.
1927 - H.W. Barritt
1928 - P.Y Porter
1929 - E.R. Fuller
1930 - L. Davis
1931 - H. Stovell
1932 - R.R. Fox
1933 - W.H. Berry
1934 - R.E. Mills
1935 - R.J. Rea
1936 - A.R. Anderson
1937 - R.G. Rump R.W.
1938 - K.M. McClary R.W.
1939 - E.E. Sendall R.W.
1940 - H. Heller
1941 - A. McBurney
1942 - D.A., Latimer
1943 - W.T. Mattick R.W.
1944 - L.Y, Porter
1945 - L.H Achison
1946 - E. Molyneux

1947 - A.B. Anderson
1948 - C.R. Bowell R.W.
1949 - J.W. M. Lee
1950 - A. Charter
1951 - B,H.. Creelman
1952 - S,R, Warner
1953 - R.N, Johnston V,W.
1954 - W.G. Duckworth
1955 - L.A. Currie R.W.
1956 - N.C. Curtis R.W.
1957 - M.O. Knudsen
1958 - H, Brandow R.W.
1959 - J.G. Hughes
1960 - I.C. Baker
1961 - H,.B, Vogel
1962 - W.A. Plumridge
1963 - K. Atwell
1964 - B.D. Firth
1965 - L.M. McDonald
1966 - D.H, Pearce
1967 - R.W. McMillan
1968 - S.G. McCallum
1969 - A.E. Seller
1970 - P.E. Porter
1971 - R.C. Synge

1972 - D.B. McAninch
1973 - L.G. Adair
1974 - J.A. McDougall
1975 - J.H, Conder
1976 - J..A. Stroyan
1977 - W.A. Monckton
1978 - W. Schierer R.W.
1979 - R.J. McCubbin
1980 - T. Richards R.W.
1981 - W. Bro. R.H. Beck
1982 - V.W. F.R. Mutch
1983 - R.W. W. Schierer
*1984 -  N.R. McLeod
1985 -  G.G. Edgelow
*1986 -  M..J. Gurvitz VW.
1987 -  P..C. Newton
*1988 -  A.W. Hubbard
1989 -  A.R. French
1990 -  A.L. Holley
1991 -  D.H. Grange
1992 -  D.H. Evans
*1993 -  W. Schierer R.W.
1994 - J.P. Loos
1995 - D.A. Brown
1996 - E.A. Ackerman

1997 - R. Easingwood
1998 - W.S. Pollard
1999 - H.W. Willberg
2000 - B.A. Wilson
2001 - D.A. Day
2002 - R.F. Langman
2003 - H.W. Willberg
2004 - K.A. Bennington
2005 - R.R. Rae
2006 - L.W. King
2007 - J. Kneale
2008 - Ian Rumley
2009 - Ian Rumley
2010 - B.A. Wilson
2011 - Walter Lee
2012 - Walter Lee
2013 - Robert King
2014 - Neil Marsh
2015 - Lance W. King
2016 - Darren Smith
2017 - Benjamin Proudley
2018 - Michael Klaver
2019 - Wesley Brown
2020 - Wesley Brown
2021 - Wesley Brown
 

2022 - Trevor Broad

2023 - David Stroyan

bottom of page